+38348703888
info@ligaunike.com
 Articles 

Lajmet e fundit

21/04/2021

Liga Unike

Kastrati: Nder dhe kënaqësi të luaja në Ligën Unike

Liga Unike, një ëndërr për shumë shqiptarë u jetësua me turneun e Final 8 në Rahovec dhe Durrës, me skuadrat më të mira nga Kosova dhe Shqipëria.

Golden Eagle Ylli u kurorëzua me titullin e kampionit në edicionin e parë dhe historik, që njëkohësisht ishte edhe trofeu i parë në histori të klubit nga Theranda, kurse MVP u zgjodh Erjon Kastrati i Yllit.

Erjoni në çerekfinale kundër Sigal Prishtinës shënoi 10 pikë për 16 minuta, ndërsa në gjysmëfinale kundër Goga Basket kishte 10 pikë e dy kërcime për 28 minuta, kurse në finale ndaj Pejës për 33 minuta kishte 21 pikë, pesë kërcime dhe një asistim.

“Personalisht dhe si klub i kemi dhënë shumë rëndësi Ligës Unike. Ka qenë kënaqësi dhe nder i madh të radhitemi para flamurëve dhe të jemi një”, është shprehur Kastrati për faqen zyrtare të Ligës Unike.

Ai beson se kjo ligë do të ketë interesin edhe te sponsorët. “Shpresoj dhe besoj që Liga Unike në vitet e ardhshme do të ketë rëndësi më të madhe, sepse do të ketë ndeshje shumë cilësore, po ashtu do të jetë shumë interesante edhe për sponsorët”, shtoi tutje basketbollisti i Kosovës.

Në fund foli edhe për çmimin MVP. “Sigurisht se çmimi MVP ka rëndësi për arritjet e mia personale. Është si një shpërblim për punën dhe dedikimin që kam për basketboll, gjithashtu motiv shtesë motiv edhe për të ardhmen”, theksoi Erjon Kastrati.

04/04/2021

Skuadrat

Historia e klubeve shqiptare që luajnë në Ligën Unike

Pritjes i erdhi fundi dhe Liga Unike do të fillojë më 6 prill. Nga Federata Shqiptare e Basketbollit janë nominuar Teuta, Goga Basket, Tirana dhe Vllaznia.

Ja historia e tyre:

Teuta e Durrësit është formuar në vitin 1925, duke qenë një skuadër me shumë traditë në basketbollin e Shqipërisë. Skuadra nga Durrësi ka fituar dy herë titullin, 1947 dhe 1955, si dhe tri herë Kupën e Shqipërisë. Nga basketbollistët në vitet e fundit dallohet Endrit Hysenagolli, ndërsa kapiten është Kristi Gorea.

Goga Basket është gjithashtu skuadër nga Durrësi, që është formuar më 2015. Skuadra durrësake më 2019 fitoi titullin, derisa edicionin e kaluar kampionati ishte i ndërprerë për shkak të pandemisë me Covid-19. Goga Basket gjithashtu ka fituar edhe një herë Kupën, më 2020.

Tirana është një nga skuadrat më të trofeshme shqiptare. Skuadra bardhekaltër ka fituar 20 herë titullin, 18 herë Kupën dhe 8 herë Superkupën apo 46 trofe në përgjithësi dhe vetëm skuadra e Partizanit ka më shumë trofe, 48. Klubi është formuar më 1946. Basketbollisti i dalluar është Gerti Shima, që ka bërë karrierë edhe në Kosovë.

Vllaznia e Shkodrës është formuar më 1919 apo klubi më i vjetër në Shqipëri. Skuadra nga Shkodra ka fituar nëntë herë titullin, 12 herë Kupën dhe një herë Superkupën. Vllaznia ka luajtur në Ligën Ballkanike ndaj skuadrave nga Kosova, andaj pjesëmarrja në Final 8 të Ligës Unike pritet të jetë shumë interesante.

 Photos 

Foto Galeria

 Videos 

Video Galeria

 Social media 

Na ndiqni

7 Lojët
1083 Pikët e shënuara
252 Asistime
587 Kërcime